Czy wiesz, że określenie porowatości włosów pomaga w wyborze odpowiedniej pielęgnacji? Obserwując stan swoich włosów możemy sprecyzować czy są nisko-, średnio- lub też wysokoporowate.
Czym charakteryzują się włosy niskoporowate? Powszechnie uważa się, że ten rodzaj włosów jest najzdrowszy. To właśnie one są odporne na uszkodzenia, są lśniące, nie puszą się i nie elektryzują. Ich główną wadą jest to, że jakakolwiek próba ich stylizacji kończy się fiaskiem. Cechują się dobrym nawilżeniem i łatwością w ich rozczesywaniu. Łatwo jednak obciążyć je nadmiarem kosmetyków, dlatego należy uważać z ilością nakładanych odżywek i masek. To włosy, które niezwykle trudno zniszczyć, mało co im szkodzi ponieważ mają tendencję do wracania do pierwotnego stanu. Włosy niskoporowate nie wymagają specjalnie wyszukanej pielęgnacji, niewiele im trzeba by wyglądały na lśniące i zdrowe.
Zupełnie inaczej jest w przypadku włosów wysokoporowatych. Rozjaśniane, farbowane, suche i zniszczone – tym przeważnie się charakteryzują. Bardzo szybko wchłaniają wodę przez co ich wysuszenie trwa chwilę. Końcówki włosów wysokoporowatych są często rozdwojone a włos na całej długości łatwo złamać. Teoretycznie dobrze się układają, ale też mają tendencję do puszenia się, a różnego rodzaju urządzenia do stylizacji im nie służą.
Co w przypadku włosów średnioporowatych? Mówi się, że to włosy niskoporowate po intensywnych zabiegach chemicznych, które spowodowały ich zniszczenie. Te włosy zwykle nie są przesuszone, ale też daleko im do ideału. Z pewnością lepiej poddają się stylizacji w przeciwieństwie do włosów niskoporowatych.
Nadal nie wiesz jaki masz rodzaj włosów? Zrób test! Do szklanki z ciepłą wodą wrzuć swój jeden włos. Po upływie 10 minut sprawdź w jakim miejscu się znajduje:
– włos znajdujący się na powierzchni wody – włosy niskoporowate,
– włos delikatnie zanurzony w wodzie – włosy średnioporowate,
– włos znajdujący się całkowicie pod wodą – włosy wysokoporowate
Wykonajcie ten test i dajcie znać w komentarzu jaki posiadacie rodzaj włosów!

null